اوخوماق زامانی: 2 دقیقه

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
چئویرن: ایشیق
ترجمه: ایشیق
ایشیق
00:00
00:00

بو یازی‌نین سس فایلی هله حاضیرلانماییبدیر. بو یازی‌نی اؤز سسینیزله اوخویوب بیزه گؤندره بیلرسینیز.

۱۱۳۹۰۲۲۵_۳۹۵۸۶۸۸۴۰۵۹۶۷۵۴_۷۷۸۰۱۳۵۳۴۹۶۸۶۹۳۴۷۲۴_n
چاپ نسخه «کرم و اصلی»  به روایت شیخ ابراهیم زنجانی

داستان کرم و اصلی داستانی است عاشقانه و اسطوره‌وی که مربوط به ترکان آذربایجان است و یقیناً برای ا‌سطوره‌شناسان و متخصصان ادبیات شفاهی و فولکلوریک، منبع عظیمی تلقی می‌گردد. با مطالعه علمی این اثر می‌توان داستان خلقت و اسرار رویارویی انسان نخستین با طبیعت و نیروهای اسرارآمیز کائنات و هم‌چنین تعامل گروه‌های مختلف قومی را در جغرافیای واحد، مورد ارزیابی انسان‌شناسانه قرار داد.
شیخ ابراهیم زنجانی در دیباچه این اثر از نبود کتاب در مورد «کرم و اصلی» می‌گوید، اما یادآور می‌شود که در دوران کودکی خویش در عروسی‌ها این داستان را بسیار شنیده و حتی اشعار زیادی هم از آن به خاطر سپرده است. به نوشته شیخ ابراهیم، این داستان که قرائتی از آن در زبان نوازندگان و مطربان، خصوصاً در میان ترکان آناتولی و آذربایجان رایج بوده در « اسلامبول» به طبع رسیده که به وسیله فرزندش «میرزا حسین» به دستش رسیده است و ایشان آن متن را به زبان ترکی آذربایجانی برگردانده است. این نسخه که تا همین چند سال پیش در کتابخانه نوه شیخ، آقای ابو عبدالله قزلباش بود، در بهار ۹۴ توسط نشر «نیکان کتاب» زنجان و به تصحیح علی محمد بیانی در ۲۵۳ صفحه و به قیمت ۱۲۵۰۰ تومان به چاپ رسید.
لازم به ذکر است که نقد این کتاب نیز در تاریخ ۹۴/۳/۲۰ توسط انجمن فرهنگی – ادبی “قیزیل اؤزن” در فرهنگسرای امام زنجان با حضور علاقمندان برگزار شد.

  • با تشکر از آقای فرهاد حسینی که این خبر و عکس را به سایت ایشیق ارسال کرده‌اند.
    sheyx ibrahim zenjani
اشتراک گذاری در print
چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *