بوگون چهارشنبه 25 فروردین 1400 ساعات 17:51
ایشیق 1
آذربایجان معلم‌لری و تحصیل مساله‌سی
ایشیق 2

آذربایجان قفه‌خانالاری

ایشیق 3

آذربایجان و مهاجرت مساله‌سی

ایشیق 4
آذربایجان توی‌لاری

به نوروز 91 نزديك مي شويم. شب عيد, خانه تكاني. خريد و…

هر كسي اين روزها سري به بازار مي زند؛ خواسته ها مختلف است و بازارها گوناگون؛ و خريدها نيز به مقتضاي طلب درون و برون خريداران.

طبق عادت همه ساله, سري به بازار كتاب مي زنم. گذرم به كتابفروشي دهخدا مي افتد. در بساط كتاب فروشي، كتاب تازه منتشر شده ای نظرم را به خود جلب مي كند. نويسنده كتاب را سالهاي سال است كه مي شناسم؛ از جنگ “ارك”. غلامحسين فرنود؛ نامي كه بعدها در پيشم بسی اعتبار می یابد و جزو ارجمندان می شود.

اين بار نيز عنوان كتاب مرا به خود می کشاند و در پيچ هاي انديشه سيرم می دهد. ياد شعر نيما مي افتم, شعر داروك؛ آنجا كه مي گويد : بر بساطي كه بساطي نيست و …

چند تايی از كتاب “در بساط نكته دانان” را مي خرم تا به دوستان و آشنایان کتابخوان عيدي بدهم. آقايي متوجه مي شود كه من چندین جلد از كتاب را خريدم. نگاهم مي كند و مي پرسد: ” آقاي فرنودون سئونلري ده وار؟ ( آقاي فرنود دوستدارانی هم دارد؟) در جوابش مي گويم: آقاي فرنود دوست داشتني هستند و دوستداران زيادي هم دارند؛ بلي…

فرنود, اين جستجو گر خستگي ناپذير انديشه و هنر, این بار ما را به بساط نكته دانان كشانده؛ نكته هايي كه با تعهد و حس مسئولیت, در نوشته ها و آثار نويسندگان، انديشمندان و هنرمندان دیگر يافته, در ذهن و اندیشه خود جلایشان داده و با تیزبینی و ظرافت دید, در بساط فراخی گسترانده, و خوانندگان را به تعمق در آنها فراخوانده است.

کتاب “در بساط نکته دانان” به واقع مجموعه مقالاتي است كه آقاي فرنود در سالهای اخیر در مطبوعات آذربايجان به چاپ رسانده اند.

تورق كتاب نشان مي دهد که دايره موضوع مولف بسي گسترده است.

فرنود, ادبيات ، سينما، شعر، تئاتر، نقاشي، طنز، كاريكاتور، فلسفه، تاريخ و موضوعات متنوع دیگر را در این کتاب با ديدي نو و زبانی تازه بيان كرده است؛ شيوه برخورد ايشان به اين موضوعات، آموزنده و برانگيزنده است.

هر خواننده به فراخور حال خويش از اين بساط توشه اي بر مي دارد؛ ذهن و حافظه اش را با آن جلا مي دهد, انديشه اش را عمق مي بخشد و در نهایت به مولف خوشفكر و خوش بيان آن دست مريزاد مي گويد. ضمن این که نمی تواند زحمات ویراستار خوش ذوق کتاب را بی ارج گذارد و سپاسگزار کار شایسته اش نباشد.

این کتاب به همت دیگر نویسنده و روزنامه نگار خوشفکر آذربایجانی – آقاي “حميد بخشمند” – گردآوری, مرتب و به زیور نشر آراسته شده است…

و در پایان سخن, اين آرزو كه اي كاش آقاي فرنود اجازه مي دادند سایر مقالات و یادداشت های پراكنده شان نیز كه محصول نزديك به نيم قرن سابقه قلم زني اوست, جمع آوري و به چاپ سپرده می شدند. بی شک, اين کار سترگ قدمي ارزشمند در راستاي اشاعه دانش و انديشه در اين مرز و بوم خواهد بود.

اسفند ماه 90

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *