خاطیره‌لی شکیل: «زینب پاشا» و یولداشلاری

zeynabpasha

ایضاح:
عکس زینب پاشا و برخی از یاران وی یعنی” یوز باشی خاور و نایب کلثوم ” حدودا از اوایل دهه ی ۱۳۸۰ شمسی توسط “سازمان اسناد و کتابخانه ملی – مدیریت شمال غرب ( تبریز) ” در اختیار محققان قرار گرفت . در سال ۱۳۸۲ محقق گرانقدر آقای رحیم رئیس نیا در مقاله ای که در ” ماهنامه کلک ، دوره جدید، شماره۲۱، تهران، مهر و آبان ۱۳۸۲” در مورد زینب پاشا نوشت، از تصویر زینب پاشا نیز در مقاله مذکور استفاده نمود. روانشاد استاد عبدالحسین ناهیدی آذر که در مورد زینب پاشا این قهرمان نامدار تاریخ آذربایجان ، از اشخاص بسیار مطلع بشمار می‌رفت، در سال ۱۳۸۴ از این عکس بر روی یکی از جلدهای کتاب خود تحت عنوان ” سه مبارز مشروطه” همراه با دو مبارز دیگر آذربایجان یعنی ” امیر حشمت نیساری” و “نوراله خان یکانی” که توسط انتشارات اختر تبریز به چاپ رسیده بود، استفاده کرد. در همان سالها به درخواست و سفارش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی و براساس همین عکس، مجسمه ای از زینب پاشا توسط هنرمند معروف ” آقای احد حسینی” ساخته شد و در موزه ” خانه مشروطه تبریز” جهت بازدید عموم قرار داده شد. نگارنده این سطور (مجید عموزین الدینی ) نیز در کتاب ” زینب پاشا” که در سال ۱۳۸۸ شمسی توسط انتشارات اختر تبریز منتشر گردید، از این تصویر بر روی جلد کتاب خود استفاده نمودم. در سالهای اخیر در سایت ” دنیای زنان در عصر قاجار” وابسته به دانشگاه‌هاروارد ، نمونه ای دیگر از این عکس با عنوان ” چهار زن” منتشر گردید، نامگذاری این عکس به این عنوان یعنی ” چهار زن” به این علت بود که کارشناسان سایت مذکور نتوانسته بودند صاحبان این عکس‌ها را بدرستی مورد شناسایی قرار دهند، اما بعدها دست اندرکاران سایت مذکور جبران این مسئله را نموده و در ذیل عکس و در یک” یادداشت ” ، توضیحاتی در مورد انتساب این عکس به “زینب پاشا و برخی از یاران” وی آوردند. در مورد این عکس همچنین بنگرید: ” فصلنامه گنجینه اسناد، ویژه نامه یکصدمین سالگرد نهضت مشروطیت، شماره ۶۲، سال ۱۶، تابستان ۱۳۸۵، ص۱۰۱، تهران: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران”.
لازم به ذکر است که این عکس از آرشیو “سازمان اسناد و کتابخانه ملی – مدیریت شمال غرب ( تبریز) ” می‌باشد. با تشکر از استاد حسن اسودی کارشناس سازمان مذکور در تبریز که این عکس را سالها پیش در اختیار نگارنده این سطور قرار دادند.

با احترام: مجید رضازاد عمو زین‌الدینی
***

عزیز و حؤرمتلی اوخوجولار!
ادبیات و اینجه‌صنعتیمیزله علاقه‌دار هر‌هانکی بیر خاطیره‌لی شکیل و یاخود سندینیز وارسا، “ایشیق” سایتی اونلاری اؤز آدینیزا یایماغا حاضیردیر. لطفا گؤندره‌جه‌یینیز خاطیره‌لی شکیل و سندلره دایر لازیمی‌ایضاحات یازماغی اونوتمایین!

حؤرمتله: ایشیق

 

Check Also

خاطیره‌لی شکیل: تبریز شاعرلری/ مرداد ۱۳۶۵- تبریز

خاطیره‌لی شکیل: تبریز شاعرلری/ مرداد ۱۳۶۵- تبریز تبریز شاعرلری‌نین ادبی گؤروشو ساغدان سولا دورانلار: ۱- ...

۳ comments

  1. مجید عمو زین الدینی

    با سپاس و تشکر از مسئول محترم سایت ایشیق و سایر دست اندرکاران این سایت پژوهشی – علمی . همانا این خدمات علمی و فرهنگی شما عزیزان در این سایت ارزشمند ، روزگاری بعنوان برگ زرینی در صفحات تاریخ آذربایجان به یادگار خواهد ماند. از اینکه بزرگواری نموده و مطالب اینجانب را در سایت خود منتشر می کنید، از شما بی نهایت سپاسگزارم. امیدوارم همواره سلامت بوده و در کارهای فرهنگی خود موفق باشید.
    ارادتمند: مجید رضازاد عموزین الدینی – تبریز ۳۰/۷/۹۴

  2. انصار قاراداغلی

    این تیپ زنان غیور و جسور شجاع را چه بنامیم ؟… لوطی ، عیار و یا یاغی و عصیانگر ؟ !… همه این القاب باضافه شیر زن قهرمان شامل زینب پاشا و یارانش مورد پسند می تواند باشد ؛ در عصری که شمشیر دو لبۀ مردسالاری ودین سالاری حیات زن را تاریکتر و تاریکتر ساخته این زنان شیرمرد آذربایجانی خودی نشان می دهند و سیمای واقعی زن را بنمایش میگذارند !.

  3. واقعا بوجور آداملارین ایفتیخاری وار…..

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *