ایشیق 1
آذربایجان معلم‌لری و تحصیل مساله‌سی
ایشیق 2

آذربایجان قفه‌خانالاری

ایشیق 3

آذربایجان و مهاجرت مساله‌سی

ایشیق 4
آذربایجان توی‌لاری

vahedi
جاذبه‌های گردشگری اورميه
حسين واحدي

با شرايط اقتصادي حاكم بر كشور، شايد مسافرت كردن براي خيلي‌ها آسان نباشد. ولي بازهم مي‌شود با برنامه‌ريزي مناسب و كم كردن تشريفات زندگي به فكر مسافرت افتاد. البته بعضي‌ها در هر شرايطي اهل مسافرت هستند و برخي ديگر به قولي از كمربندي شهرشان آن طرف‌تر نمي‌روند. در اين ميان اكثر مردم كشورمان حتي از ديدني‌ها و مكان‌هاي گردشگري شهر و يا استان خود نیز بي‌خبرند. اگر از اين افراد آدرس نقاط ديدني محل زندگيشان را بپرسيد به طور قطع راهنماي خوبي برايتان نخواهند بود.

 ساكنين استان كوهستاني، سرسبز و ديدني آذربايجان غربي نيز از اين قاعده مستثني نيستند. شايد بتوان گفت اين استان، يكي از مظلومترين و يا ناشناخته‌ترين استان‌ها، از لحاظ گردشگري باشد. در اين ميان شهر اورميه، مركز استان آذربايجان غربي بيشترين رفت و آمد‌هاي مسافرتي و غير مسافرتي را دارد. در اين نوشته سعي خواهيم كرد شما را از ويژگي هاي مسافرتي اين شهر زيباي ديار آذربايجان آشنا سازيم.

اگر قصد مسافرت به ديار آذربايجان را داريد حتما سري هم به شهر اورميه بزنيد، چون پشيمان نخواهيد شد. مهمترين جاذبه ديدني اورميه، را “درياچه اورميه” تشكيل داده است. اين عروس زيباي آذربايجان كه صد در صد به كمك اورژانسي همه نيازمند هست، در فصل تابستان بهترين مكان براي گشت و گذار و پيدا كردن آرامش است. لجن اين درياچه براي برخي بيماري‌هاي پوستي نيز بسيار مفيد است. اميدواريم با سعي و تلاش مسئولين و عنايت پروردگار متعال، درياچه نيلگون و نمكين اورميه به دوران پر آبي و ديدني خود بازگردد.

به تازگي در شهر اورميه اولين باغ وحش استان آذربايجان غربي شروع بكار كرده است. خوب است جهت حمايت از اين باغ وحش تازه تاسيس و نيز ديدن حيوانات مختلف آن به آنجا هم سري بزنيد. باغ وحش اروميه در كيلومتر 20 جاده اورميه-تبريز قرار دارد. تفرجگاههاي “بند” و “قاسيملي دره‌سي” ( دره شهدا ) و “باراندوز چايي” نيز جزو نقاط پرمسافر شهر اورميه مي‌باشد. به ويژه در فصل بهار و تابستان و خصوصا در ايام تعطيل اين تفرجگاه‌ها پذيراي انبوه شهروندان اورميه‌اي و يا مسافرين اين شهر است، تفرجگاه‌هايي كه مسير سرسبز و زيبا دارند. از تفرجگاه بند “شهر چايي”  و  از تفرجگاه باراندوز نيز رودخانه “باراندوز” گذر مي‌كند.

روزهاي جمعه در كنار اين رودهايي كه جاري هستند تا خود را به معشوق خود يعني درياچه اورميه برسانند ، خانواده‌ها سفره‌هاي خود را پهن مي‌كنند و معمولا هم با فاميل و يا آشنايان خود به آنجا مي‌روند.

اگر فصل زمستان گذرتان به اورميه افتاد بهترين جا براي داشتن لحظاتي به ياد ماندني به پيست اسكي “خشاكو” سري بزنيد. البته در تابستان نيز اين منطقه زيباست و در نزديكي‌هاي خوشاكو از درياچه “مارميشو” نيز نمي‌توان چشم پوشی کرد و ديدن و اتراق كردن در كنار آن خالي از لطف نيست.

جاده‌هاي روستايي اورميه نيز حال و هواي خاصي دارد. با نماي زيبا و سرسبز، روستاهاي متعدد و ديدني كه خوردن نهار در مسير اين روستاها نيز ميتواند جذاب باشد. در ميان اين روستاها، به طور يقين روستاي “گمي چي” با همه متفاوت بوده و به خاطر فروش مستقيم محصولات كشاورزي و سفره‌خانه‌هاي رو باز، شكل و شمايل متفاوتي را داراست. اين روستا در نزديكي دهكده ساحلي چي چست در كنار درياچه اورميه قرار دارد. بعد از خريد و خوردن آش محلي در روستاي گمي‌چي ميتوانيد در ادامه و امتداد جاده سري به روستاي امامزاده و زيارتي نيز از امامزاده اين روستا داشته باشيد. معمولا در فصول سرد نيز بازار كشاورزي اين منطقه داير است. براي رسيدن به روستاي گمي چي هم از جاده اورميه- مهاباد و هم از جاده چي چست ميتوانيد برويد.

در بيست و پنج كيلومتري جاده اورميه-سلماس و در نزديكي شهر كوچك نوشين شهر روستاي تاريخي “داغ عسگر‌آباد” قرار دارد كه ديدن اين روستا نيز ميتواند براي مسافران عزيز شهر اورميه جالب باشد. قسمتهايي از حصار قله وار اين روستا، به مرور زمان و در اثر بي اعتنايي مردم و مسئولين تخريب شده است.

از روستاهاي ديگري كه براي گردش و ديدن، نمي توان از ذكر نامش گذشت روستاي “سوپور قان” مي‌باشد كه سر‌دري هاي خانه‌هاي قديمي آن با طبيعت زيباي اطراف روستا، چشم هر بيننده‌اي را مجذوب مي‌كند.

تقريبا اكثر نقاط اورميه زيباست و طبيعت منحصر به فردش مورد توجه خاصي بايد قرار گيرد. تالاب “گوله مرز” در روستاي گوله مرز نيز مكاني ديگر براي بازديد و تفريح و گردش است. اين مرداب كه نقاطي از آن محلي آرام براي ماهيگيري است، مكاني مناسب براي علاقه‌مندان به ماهيگيري مي‌باشد. البته شهرچايي نيز بعد از ايجاد سد، جايي شده براي تفريح ماهيگيران و نيز دشمني براي درياچه اورميه!

مكان ديگري كه، آنجا را بيشتر علاقه‌مندان به كوهنوردي بهتر مي‌شناسند و دوست دارند، “سير داغي” مي‌باشد كه در مسير تفرجگاه بند است. از بلنديهاي سيرداغي چشم اندازي زيبا از روستاي بند و نيز قسمتي از شهر اورميه را ميتوان مشاهده كرد. اگر تصميم داريد چندين روز متوالي در اورميه بمانيد حتما سري هم به “دالامپر” آن منطقه كه راه منتهي به آن هم جاده بند است، بزنيد.

اگر پول كافي به همراه داريد  ميتوانيد به مركز توريستي « باري” رفته و لحظاتي به ياد ماندني داشته باشيد. باری، در نزديكی شهر قوشچی و در بخش انزل شهرستان اورميه ساخته شده است كه با احيای درياچه اورميه بازار گردشگری اين مكان نيز رونق خوبي پيدا خواهد كرد. در اطراف باري سنگر دفاعی “كاظم داشی” وجود دارد كه تماشاي آن، رشادتهاي مرد غيور آذربايجان، كاظم خان قوشچی را كه در برابر اشرار زمان خود مبارزاتي داشته و نام خود را براي هميشه در تاريخ ديار آذربايجان زنده نگه داشته است را در يادها زنده ميكند.

اگر اهل آب گرم هستيد ميتوانيد در چشمه “ايستي سو” در نزديكی قوشچی نيز سری بزنيد. در كنار شهر قوشچی، قولونجی قرار دارد كه مرحوم “دده كاتيب” شاعر بلند آوازه  آذربايجانی اهل آنجاست. مزار آن مرحوم نيز در قولونجی می‌باشد.

در داخل شهر اورميه نيز، قدم زدن در خيابانهای امام، خيام، استادان برای هر مسافری ميتواند خوشايند باشد.  مغازه‌ها و پاساژهايی رنگارنگ و متفاوت با تركيبی از ساختمان‌های قديمی و نو، در نوع خود جذاب و ديدنی است. در خيابان امام و كوچه‌های منتهی به آن آثار تاريخی‌ای همچون، «سردار مسجدی» ، «مناره مسجدی» ، « هدايت مدرسه‌سی» ، «جمعه مسجد‍ی» ،«اورميه بازاری» ، كليسای «ننه مريم» قرار گرفته‌اند. دو ميدان بزرگ، يكی موسوم به “مركز” و ديگری “ايالت” نيز وجود دارد كه در دو سر خيابان امام واقع شده‌اند. در ميدان ايالت ساختمانهای قديمی ارتش، شهرداری و ميراث فرنگی قرار دارد. ميدان ايالت زيباترين ميدان شهر اورميه مي‌باشد. در نزديكی ميدان مركز و در خيابان مهاباد نيز مسجد «سوننولر» قرار دارد كه اهل تسنن اورميه اعم از تركهای سنی مذهب و غيره نماز جمعه خود و مراسماتشان را در آنجا برگزار ميكنند. لازم به ذكر است، اكثر مردم اورميه شيعه بوده و نماز جمعه‌شان را نيز، در مصلای بزرگ امام خمينی (ره) اقامه می‌كنند.

“اوچ گونبز” كه در فارسی سه گنبد گفته می‌شود، از ديگر آثار تاريخی اسلامی شهر اورميه هست كه در خيابان راهنمايی امروزی قرار دارد. این بنای مقبره‌ای شکل متعلق به دوره سلجوقیان و در دوره اتابکان آذربایجان ساخته شده، مقبره به صورت استوانه‌ای شکل در دو طبقه ساخته شده که بخشهای آن عبارت است از سردابه و عبادتگاه.

موزه شهر اورميه نيز كه در خيابان بهشتی (دانشكده) واقع است، هميشه ايام پذيرای مسافران و علاقه مندان به تاريخ بوده و محل ديگريست برای بازديد شما مسافران عزيز.

اگر وقت نهار يا شام است و می خواهيد غذايی سالم و ارزان قيمت صرف نماييد، می توانيد به خيابان امام و به كوچه مخابرات (نزديكی خيابان خيام) رفته و در مغازه‌هاي ارائه كباب سيب زمينی (يئر آلما كابابی) و دوغ خوشمزه محلی، ميل كنيد. معروفترين و قديمی‌ترين مغازه “يئر آلما كابابی” متعلق است به آقای حسن آيرانچی، ايشان حدود چهل سال است كه به اين شغل مشغول می‌باشد. با نوشيدن دوغ محلی حسن آيرانچی هيچ دوغ ديگری را پسند نخواهيد كرد.

پس از صرف غذا، اگر بعد از ظهر است و وقت داريد، می‌توانيد به پاساژهای معروف شهر رفته و خريد كنيد. پاساژهايی همچون “آذربايجان” واقع در ميدان خيام و  پاساژ “صدر” واقع در خيابان خيام. خريد از بازار قديمی و يا بازار نيكخواه و بازارچه آذربايجان را نيز از ياد نبريد. در اين ميان علاقه مندان با محصولات تاناكورايی، به بازار روز تاناكورا هم مراجعه می‌نمايند. بازار تاناكورا در ابتدای جاده اورميه-اشنويه و بازارچه آذربايجان نيز در ابتدای جاده اورميه-تبريز قرار گرفته است.

اگر پس از ميل “يئرآلما كابابی”، خورشيد جايش را به ماه داده، می توانيد به “پارك جنگلی” رفته، هم آنجا اتراق نماييد و هم منظره شبانه شهر را تماشا نماييد.

از پاركهای بزرگ اورميه نيز، می توان پارك های “ائللرباغی”، “الغدير”، “ساعت” و “ملت” را نام برد. پارك بزرگ “ائللرباغی” و “الغدير” در ساحل رود “شهر” يا همان شهرچايی قرار دارند. در كنار پارك “ائللرباغی”، می توانيد به سينمای پنج بعدی، “دنيای بازی” و “پارك ترافيك” نيز سری بزنيد.

اگر اهل سينما هستيد، خود را به زحمت نياندازيد، چون علاوه بر نبودن فيلم‌های سينمايی بومی، رفته-رفته سينماهای اورميه به جای نوآوری و خلاقيت در جذب بيننده، جای خود را به سالن مراسمات و يا پاركينگ!! می‌دهند.

در ضمن در اين شهر دنبال خانه‌ها و عمارت‌های تاريخی نيز نباشيد، چون يا مانند خانه “مجيدی افشار” در انحصار بانك است و نمی‌توان آن را از نزديك مشاهده كرد و يا مثل خانه “سياوش ديزج” دور تا دورش را آپارتمان گرفته و شايد يك روز ديگر اثری از آن بنا نباشد، شايد هم بمانند عمارت “فتحی افشار” خرابه بيش از آن برجای نمانده باشد.

قبرستان قديمی هم نداريم، چون روی اكثرشان، مدرسه‌ها و ساختمانهای عام المنفعه، ساخته شده است.

از ساير مناطق گردشگری، ديدنی، مذهبی و تاريخی نيز می‌توان به، خانه انصاری، حمام اتحاديه، قلعه بدلبو (در 14 كيلومتری جاده اورميه-سرو)، بازار دوشابچی خانا، كاروانسرای شركت نفت، باشی قالا، گؤی تپه (با تاريخی چند هزار ساله)، اسماعيل آغا قالاسی، قلعه دم دم، حيران خانيم قالاسی، امامزاده سراج الدين ديزج تكيه، اژدها بولاغی و … اشاره كرد.

با اوصافی كه شد، شهر اورميه آن قدر جای ديدنی و گردشگری (اكثراً خدادادی) دارد كه شايد برخی از آنها از قلم افتاده باشد، ولی هدف از نگارش اين مطلب، نشان دادن پتانسيل گردشگری، شهر تاريخی و زيبای ديار آذربايجان می باشد تا مسئولين توجه بيشتری نسبت به بهبود موقعيت گردشگری آن داشته و زمينه های لازم را برای جذب هر چه بيشتر گردشگر داخلی و خارجی فراهم نمايند و نيز جلب توجه خوانندگان محترم، جهت مسافرت به شهر اورميه می باشد. به طور قطع برخی استانها و كشورها در حسرت داشتن، فقط يكی از آثار و جاذبه های گردشگری اورميه هستند.

اميدوارم هر وقت گذرتان به اورميه اوفتاد سفری خوش و خاطراتی هميشه ماندگار با خود ره توشه ببريد. موقع خداحافظی از شهر نيز سوغات اورميه كه همان نقل بيدمشك، حلوی گردويی و عرقيات گياهی مختلف است را فراموش ننماييد.

2 پاسخ

  1. با شلام خدمت گردانندگان سایت وزین “ایشیق”
    از زحمات شما عزیزان بسیار متشکرم.
    مطلب جاذبه های گردشگری اورمیه نیز واقعا جالب بود، خیلی دوست دارم الان اورمیه بودم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *