ایشیق 1
آذربایجان معلم‌لری و تحصیل مساله‌سی
ایشیق 2

آذربایجان قفه‌خانالاری

ایشیق 3

آذربایجان و مهاجرت مساله‌سی

ایشیق 4
آذربایجان توی‌لاری

 همزمان با چهارمين سالگرد درگذشت حمید آرش آزاد برگزار شد:
گرامیداشت یاد وخاطره  استاد ” آرش آزاد ” با عنوان “یاد آرش ”
Page 1

 آئين يادبود چهارمین سالگرد درگذشت استاد حمید آرش آزاد به همت جمعی از دوستان، ياران قديمي، اهالي فرهنگ و ادب و دوستداران آن مرحوم در قطعه هنرمندان وادی رحمت تبریز  برگزار شد.
با هدف گرامي‌داشت ياد و خاطره، استاد فقيد  حميد آرش آزاد، روزنامه‌نگار، مترجم، طنزپرداز، داستان‌نويس و هنرمند معاصر ايران و آذربايجان جمعی از هنرمندان، شعرا، نویسندگان، دوستان، دوستداران  و علاقه مندان و اهالي فرهنگ و ادب و خانواده مرحوم حمید آرش آزادبا حضور بر مزار این هنرمند فقيد، به مقام شامخ اين هنرمند نامي عرصه طنز و روزنامه‌نگاري اداي احترام كردند.
در این مراسم گرم و صميمي تعدادی از شعرا،اساتید،نویسندگان و دوستان مرحوم آرش آزاد، با شعرخواني و روايت خاطراتي از این استاد یاد و نامش را گرامی داشتند.
همچنین در این مراسم،  ویژه نامه چهارمین سالگرد درگذشت ” استاد حمید آرش آزاد”  با عنوان  ” یاد آرش”که حاوی مطالبی از شعرا و نویسندگان معاصر استان و كشور در وصف استاد مي‌باشد و به همت جمعی  از دوستان و علاقمندان وي منتشر شده است در بین حاضران توزیع شد.
طرح روی جلد این ویژه نامه اثر هنرمند و کاریکاتوریست نامدار استان و کشورمان، استاد رحیم بقال اصغری و نیز طرح پشت جلد این ویژه نامه اثر هنرمند نامدار و چهره سرشناس کاریکاتور ایران و جهان استاد علی دیواندری است.
گفتنی است در چهارمین ویژه نامه درگذشت حمید آرش آزاد که همزمان با سالگردش به صورت ضمیمه نشریه پیام روز سراب چاپ و منتشر شده، نوشته ها و آثاري از رضاهمراز،محمدعلی نقابی، حسن بهتاش، حسن بابایی، حسن انداچه، جوادنعلبندی(کسکین)،کریم شعبانی (غمدان)حسین انواری، صمدصفا، اکبر باغبان، ابوالفضل علی محمدی، عباس حسین پور، محبوبه هریسچیان، امیرحلاجی، حبیب محسنی اعلا(یاری)، آریا معصومی، اکبر رضایی، حسین نجفی(شادی)، سولماز صادقزاده نصرآبادی و نویسندگان دیگر  به چاپ رسيده است.
گفتني است استاد فقيد حميد آرش آزاد متولد 4 دی ماه 1327 در محله کوره باشی، کوچه باغ دربندی تبریز بود.
وي فعاليت جدي روزنامه‌نگاري خود را از سال 1369  و از روزنامه فروغ آذربایجان که بعدها به مهدآزادی تغییر نام داد آغاز و بعد از همکاری با آن روزنامه وچند روزنامه دیگر، از سال 1379 تا هنگام فوت در سال 1389 با روزنامه امین همکاری داشت.
حميد آرش آزاد همچنين از سال 1372 همكاري خود با موسسه «گل آقا» را آغاز كرد و آثار طنزآميز خود را در قالب شعر و نثر، در هفته‌نامه و ماهنامه‌ي «گل آقا» و نيز «بچه‌ها… گل آقا» به چاپ رسانده است.
او يكي از «همكاران پيوسته» در گل آقا بود كه همكاري بسيار جدي و دايمي داشت و آثار طنزآميزش با نام‌هاي چون: «گول اوْغلان»، «قزلباش»، «طوطي بالاسي»، «بچه طوطي»، «بيگلر بيگي»، «وروجك تبريزي»، «لك لك كوتوله»، «خان‌دايي»، «كوره‌باشي اوشاغي»، «آراز» و… در نشريات مختلف «گل آقا» به چاپ رسيده است. در ضمن، او نخستين كسي بود كه شعرهاي طنزآميز به زبان تركي را در «هفته‌نامه‌ي گل آقا» به چاپ رساند.
استاد آرش آزاد همچنین با ویژه نامه طنز روزنامه اعتماد هم همکاری داشت.
از استاد آرش‌آزاد تا امروز، كتاب‌هاي «مفتون خاك» اثر «طالب آب آيدين»، «ياغي» اثر «ياشار كمال»، «گرگ‌هاي قانلي‌دره» اثر «دورسون چامليجا» و «مسافران سياره‌ي آلفا» اثر «اميل پتايا» ترجمه و منتشر شده و علاوه بر آن وي كتاب  «هوپ- هوپ‌نامه» اثر «ميرزا علي‌اكبر طاهرزاده- صابر» را از الفباي سيريليك به خط رايج در ايران برگردانده و به چاپ رسانده است.
از اشعار «تركي» و «فارسي» وي نيز دو كتاب به نام‌هاي «جيزيغيندان چيخما بالا» و «جولو- جولويه قالمادي» منتشر شده كه بلافاصله در نخستين ماه‌هاي بعد از چاپ، به فروش رسيد وناياب شد.
در حال حاضر نيز، ده‌ها داستان كوتاه طنزآميز و بيشتر از دو هزار قطعه از اشعار طنز سياسي- اجتماعي در انتظار چاپ و انتشار قرار دارند.
گفتني است آخرين كتاب استاد آرش آزاد به نام «اوخو آت یایین گیزلت!» در سال 1390 منتشر شد.
وي با بسياري از شاعران، نويسندگان و مترجمان مطرح عصر خود نيز ارتباط كاري و دوستانه داشت كه از آن جمله مي‌توان به مرحوم استاد يحيي شيدا، مرحوم كيومرث صابري، مرحوم عمران صلاحي و ديگران اشاره كرد.
درجشنواره‌ي آذربايجان‌شرقي در سال 1377 و يك بار در جشنواره‌ي استان زنجان 1384، توانسته است كسب مقام اول رشته‌ي «طنز» در ميان طنزپردازان استان‌هاي زنجان، اردبيل، آذربايجان‌غربي، آذربايجان‌شرقي طي سال‌هاي 77 و 84 و كسب چندين رتبه برتر مسابقات سراسري طنز، شعر، مقاله و جدول، از مهم‌ترين افتخارات اين نويسنده پركار و بي‌ادعا به شمار مي‌رود.
همچنین در تیرماه سال  1389 و در  جشنواره مطبوعات و خبرگزاري‌هاي شمالغرب کشور، استاد حميد آرش آزاد ضمن كسب مقام نخست رشته سرمقاله اين جشنواره، به پاس سال‌ها خدمت در عرصه روزنامه نگاری، به عنوان پیشکسوت مورد تجلیل مسوولان برگزاري اين جشنواره قرار گرفت.
اين استاد فقيد سرانجام و پس از قريب به 35 سال فعاليت فرهنگي و هنري در بيست و سوم مردادماه سال 89 در اثر بيماري دار فاني را وداع گفت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *