چئویرن: ایشیق
ترجمه: ایشیق
ایشیق
00:00
00:00

گزارش فعالیت های انجمن حمایت از حقوق کودکان در هریس

 ۱- طرح و برنامه‌های انجمن

داوطلبان انجمن که از نخستین روزهای وقوع زمین لرزه در ورزقان و سپس هریس مستقر شده اند توانسته اند با پشتیبانی مالی هموطنان گرامی ، کمک های درخور توجهی به کودکان و خانواده های روستاهای هریس ارائه دهند . انجمن در حال حاضر با ۵ طرح در هریس فعالیت دارد

 ۱- طرح روستا مهدهای هریس : این طرح از روزهای اول بعد از وقوع زمین لرزه توسط داوطلبان انجمن حمایت از حقوق کودکان و با برپایی ۱۲ چادر در ۱۲ روستا آغاز شده است ، از هفته آینده وارد فاز تخصصی خواهد شد و برا بر استاندارد های موجود در کشور ادامه خواهد یافت. دراین طرح گروههای مهد و پیش دبستانی آموزش خواهند دید . در حال حاضر با توافق بعمل آمده با مدیران آموزش و پرورش ، هر ۱۲ روستامهد تحت پوشش انجمن از چادرها به مدرسه انتقال داده شد. در طرح روستا مهد های آذربایجان دو برنامه اصلی “با من بخوان” و “آموزش خلاق کودک محور” با همکاری موسسه پژوهشی تاریخ ادبیات کودکان پیش برده خواهد شد و به همین منظور پک های آموزشی برای ۱۹۶ کودک . تهیه شده است و از هفته آینده این طرح با آموزش مربیان مهدهای کودک آغاز خواهد شد .

 ۲- طرح آموزش کودکان خارج از تحصیل : در روستاهای آذربایجان بسیاری از دختران قادر به ادامه تحصیل در روستاهای دیگر نیستند و پس از اخد مدرک پنجم ابتدایی در روستای محل زندگی خود ، ترک تحصیل کرده اند . در این طرح دخترانی واجد شرایط شناسایی شده و توسط دختران دانشجو ، تحت آموزش های فشرده قرا گرفته و در طرح جامع آموزش و پرورش برای اخذ مدرک سوم راهنمایی ثبت نام خواهند شد .

 ۳- طرح آموزش مادران : در این طرح مادران روستاهای تحت پوشش ، در قالب آموزش های مختلف فرزند پروری ، حرفه آموزی و مشاوره مورد حمایت قرار خواهند گرفت . در این طرح علاوه بر کارشناسان انجمن ، از تجارب تشکل های مرتبط نیز بهره مند خواهیم شد که پس از مذاکره و توافق با این تشکل ها جزئیات بیشتر اعلام خواهد شد .

 ۴- طرح آموزش و ارتقاء توانمندی مربیان : این طرح با برگزاری کارگاه دو روزه « طرح بامن بخوان » آغاز شده است از هفته آینده ادامه خواهد داشت . مربیان روستا مهد ها پنج شنه ها و جمعه ها در دوره های آموزشی پیش بینی شده حضور خواهند یافت . دوره های آموزشی حقوق کودک ، شناخت مراحل رشد ، کودکیاری ، آموزش بازی های خلاق ، و… در این دسته می گنجند . اساتید و کارشناسان انجمن و موسسات دیگر برای این منظور هفتگی به هریس اعزام می شوند . مربیان در این طرح پس از گذراندن دوره های برنامه ریزی شده مدرک مربیگری مهد و پیش دبستانی را از انجمن اخد خواهند کرد .

 ۵- طرح احداث و تجهیز « مرکز ارتقاء سلامت روانی ، اجتماعی کودکان و مادران » در هریس

 در این مرکز علاوه بر برنامه ریزی و اجرای دوره های مختلف آموزشی برای کودکان و مادران هریس ، برنامه های در دست اجرا برای روستاها نیز پشتیبانی خواهد شد . طرح توجیهی این مرکز با برآورد هزینه آماده است . جزئیات بیشتر متعاقبا اعلام خواهد شد . طرح فوق درازمدت بوده و مدت زمان پیش بینی شده ۲ ساله است .

 در کنار فعالیت های فوق ، تهیه و توزیع پوشاک مورد نیاز کودکان نیز در حال انجام است .

در حال حاضر خانم هریس نژاد که یک فرهنگی و از اهالی هریس است به عنوان مدیر اجرایی برنامه های انجمن در هریس مشغول به کار شده است .

از هموطنان گرامی تقاضا داریم با حمایت های مالی ، انجمن را در پیشبرد اهداف خود در آذربایجان یاری رسانند . خلاصه طرح های فوق به همراه براورد هزینه ها به زودی منتشر خواهد شد .

از کلیه هموطنانی که تا کنون انجمن را در پیشبرد برنامه ها در هریس همراهی کرده اند سپاسگزاریم .

 گزارش شماره یکم گروه اجرایی پروژه آذربایجان “انجمن حمایت از حقوق کودکان”

چاپ

یک پاسخ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

گزارش فعالیت های انجمن حمایت از حقوق کودکان در هریس ۱- طرح و برنامه‌های انجمن

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

گزارش فعالیت های انجمن حمایت از حقوق کودکان در هریس ۱- طرح و برنامه‌های انجمن

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

گزارش فعالیت های انجمن حمایت از حقوق کودکان در هریس ۱- طرح و برنامه‌های انجمن

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی