بوگون دوشنبه 30 فروردین 1400 ساعات 13:09
ایشیق 1
آذربایجان معلم‌لری و تحصیل مساله‌سی
ایشیق 2

آذربایجان قفه‌خانالاری

ایشیق 3

آذربایجان و مهاجرت مساله‌سی

ایشیق 4
آذربایجان توی‌لاری

amin-moayed
براي «مجيد امين مويد» كه اين روزها در بستر بيماري است/ مهدي غبرايي

 «مجيد امين مويد»، اين آذري مرد شيرين زبان و سخن سنج را از سالهاي دهه40 از راه قلم مي‌شناسم. اولين بار ترجمه او را از چشم‌اندازي از پل آرتور ميلر، نمايشنامه نويس نامدار آمريکايي در «کتاب هفته» آن سالها خواندم که خود داستان ديگري دارد و در جاي ديگر هم گفته‌ام. باري، همين «کتاب هفته» ما را با ترجمه‌هاي ايشان و نجف دريابندري و بسياري بزرگان ديگر آشنا کرد. بعدها در دوره دانشجويي اولين بار با قلم ايشان با آثار برتولت برشت آشنا شديم. تا دور روزگار در دهه50 ما را به استاد رساند و چند سالي در خدمتشان از تاريخ جنبش‌هاي سياسي ايران نکته‌ها آموختيم و اصل انگليسي چهار جلدي تاريخ اجتماعي هنر، نوشته گرانقدر آرنولد هاوزر را با تشويق و راهنمايي ايشان خوانديم.

استاد هميشه شوخ طبع و طنزپرداز و نکته‌گو بودند، به نحوي که به شنونده برنخورد و به خود بخندد. ظرف ساليان معاشرت تا امروز از او نشنيدم که در سال هاي 37و38چندماه به اصطلاح زير اعدام بوده و در دوره نخست وزيري نسبتا گشاده دکتر اميني (زماني که من هنوز دانش آموز بودم) از حکم اعدام رهايي پيدا کرده و با يک درجه تخفيف به حبس ابد محکوم شده است. به علاوه از کثرت سالهاي زنداني کشيدنشان (18سال) بي خبر بودم و تصورم اين بود که چندبار محکوميت شان (تمامش در رژيم شاه) به هفت، هشت سال برسد. بس که اين مرد دانشور با آن کارستان‌ها که کرده فروتن است و کمتر از خود مي‌گويد.

چنانکه در سالهاي اخير، با اينکه از کار و عشق دست نکشيد، کمتر نامي از او در جايي بوده و يکي از کمترين بهره‌وران از وجود فياضش که من باشم، چه بگويم؟ محض نمونه دو، سه سال پيش که براي احوالپرسي خدمت‌شان رسيديم، ترجمه انقلاب کبير فرانسه را به من هديه دادند. استاد گرانقدرم، مجيد امين مويد، اکنون در بيمارستان بستري است و قلب من و ديگر دوستدارانش براي او مي‌تپد. هرچند ايشان براي غم نان شغلي بي ارتباط با ترجمه پيشه کرده بود و به صورت حرفه اي کار نمي‌کرد، اما آثاري که تا کنون ارايه داده، چه از نظر کمي چه کيفي کم نيست. به علاوه از قديمي‌ترين مترجمان ايران است. از جمله آثار برجسته ايشان به سليقه من:

چشم اندازي از پل (آرتور ميلر)

جادوگران شهر سيلم (آرتور ميلر)

حادثه در ويشي (آرتور ميلر)

آدم، آدم است (برتولت برشت)

دايره گچي قفقازي (برتولت برشت)

سيري در انديشه هاي برشت

ماجراي نيمه شب

(شون اوکيسي)

مادر (پرل باک)

مرگ آرام

(سيمون دوبووآر)

تاريخ اجتماعي هنر-

4 جلد (آرنولد هاوزر)

مردگان

(جيمز جويس)

رابطه هنر و واقعيت (چرنيشفسکي).

منبع:

روزنامه شرق ، شماره 1874 به تاريخ 14/8/92

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *