ایشیق
چئویرن: ایشیق
ترجمه: ایشیق
سسلندیرن: ایشیق

رونمایی از فیلم مستند «یاد وخاطره‌ای از استاد حمید آرش آزاد»

هفت سال بعد از خاموشی استاد فرزانه و یگانه طنز معاصر آذربایجان، زنده یاد حمید آرش آزاد، دوستان و همکاران این طنزپرداز آذربایجان گرد هم آمدند تا بار دیگر نام و یاد او را با خوانش اشعاری از او و تجسم خاطرات شیرین با او بودن، توسن خیال را بار دیگر ذین کردند تا فرهنگ قدردانی و قدرشناسی همچنان بر بام این سرزمین زنده بماند.
با هدف گرامیداشت یاد و خاطره استاد فقید حمید آرش آزاد، روزنامه‌نگار، مترجم، طنزپرداز، داستان‌نویس و هنرمند معاصر ایران و آذربایجان جمعی از هنرمندان، شعرا، نویسندگان، دوستان، علاقه مندان و اهالی فرهنگ و ادب با حضور در منزل شخصی این هنرمند فقید، به مقام شامخ او ادای احترام کردند.
شعرخوانی تنی چند از شاعران و طنزسرایان و همچنین خاطره‌گویی دوستان و هم‌قطاران این هنرمند وارسته طنز آذربایجان، از جمله بخش‌های این برنامه بود.
در این مراسم همچنین از فیلم مستندی با عنوان “یاد و خاطره ای از استاد حمید آرش آزاد” که مربوط به زندگی نامه این هنرمند، جشن شصت سالگی شاعر و نیز مراسم تشییع جنازه زنده یاد بود رونمایی شد.
در این فیلم اساتیدی چون زنده یاد دکتر مبین، زنده یاد یحیی شیدا، یالقیز، سخامهر، رحیم رییس نیا، پایگذار، شهرک، مسعود شریعتی و دیگر اساتید فرهنگ و هنر و هنرمندان مطرح آذربایجان در رابطه با نقش و اهمیت طنز معاصر و نیز جایگاه نوشته ها و آثار طنز حمید آرش آزاد در ادبیات امروز سخنرانی کرده اند.
فیلم مستند” یاد وخاطره ای از استاد حمید آرش آزاد” به همت و تلاش موسسه فرهنگی، هنری و پژوهشی قیزیل قلم تهیه شده است. تدوین این فیلم را محمد کریمی، مونتاژ رایانه ای احمد کریم پوری و تهیه کنندگی فیلم را سیامک آرش آزاد عهده دار بودند.
همچنین درادامه این مراسم، “ویژه نامه هفتمین سالگرد درگذشت استاد حمید آرش آزاد” با عنوان «اوخو آتیب! یایین گیزلدن شاعیر!!» که حاوی مطالبی از شعرا و نویسندگان معاصر استان و کشور در وصف استاد است و به همت جمعی از دوستان و علاقمندان وی منتشر شده در بین حاضران توزیع شد.
طراحی روی جلد این ویژه نامه بر عهده کاریکاتوریست بنام کشورمان استاد رحیم بقال اصغری و طرح پشت جلد ویژه نامه اثر هنرمند و کاریکاتوریست مطرح کشورمان در عرصه‌های بین‌المللی استاد علی دیواندری است.
در این ویژه نامه آثاری از دکتر محمدرضا باغبان کریمی، محمد طهماسب‌پور شهرک (میرزا)، محمد رحیمی(تبریزلی ممی)، محمد حسین احمدزاده، محمد مهراب، محمدرضا شوکتی الوار ،آیدین هاشم نژاد، حسن کافی، کاظم رستمی، الیاس امیرخانی، مسعود شریعتی، حسن انداچه، بهمن رضا زاده، عباس سهرابی بناب، حسن حسن‌پور(دوزه قول)، احد نقش شورسپهر، صمد محمدزاده، جواد نعلبندی ( کسکین)، ندا فرشباف و دیگر نویسندگان و شعرا به چاپ رسیده است.
گفتنی است، استاد فقید حمید آرش آزاد متولد ۴ دی ماه ۱۳۲۷ در محله کوره باشی، کوچه باغ دربندی تبریز بود.
وی فعالیت جدی روزنامه‌نگاری خود را از سال ۱۳۶۹ و از روزنامه فروغ آزادی که بعدها به مهدآزادی تغییر نام داد آغاز و بعد از همکاری با آن روزنامه و چند روزنامه دیگر، از سال ۱۳۷۹ تا هنگام فوت در سال ۱۳۸۹ با روزنامه امین همکاری داشت.
حمید آرش آزاد همچنین از سال ۱۳۷۴ همکاری خود با موسسه «گل آقا» را آغاز کرد و آثار طنزآمیز خود را در قالب شعر و نثر، در هفته‌نامه و ماهنامه‌ «گل آقا» و نیز «بچه‌ها… گل آقا» به چاپ رسانده است.
او یکی از «همکاران پیوسته» در گل آقا بود که همکاری بسیار جدی و دایمی داشت و آثار طنزآمیزش با نام‌هایی چون «گول اوْغلان»، «قزلباش»، «طوطی بالاسی»، «بچه طوطی»، «بیگلر بیگی»، «وروجک تبریزی»، «لک‌لک کوتوله»، «خان‌دایی»، «کوره‌باشی اوشاغی»، «آراز» و… در نشریات مختلف «گل آقا» به چاپ رسیده است. در ضمن، او نخستین کسی بود که شعرهای طنزآمیز به زبان ترکی را در هفته‌نامه‌ گل آقا به چاپ رساند.
استاد آرش آزاد همچنین با ویژه نامه طنز روزنامه اعتماد هم همکاری داشت.
از استاد آرش‌ آزاد تا امروز، کتاب‌های «مفتون خاک» اثر «طالب آب آیدین»، «یاغی» اثر «یاشار کمال»، «گرگ‌های قانلی‌دره» اثر «دورسون چاملیجا» و «مسافران سیاره‌ی آلفا» اثر «امیل پتایا» ترجمه و منتشر شده و علاوه بر آن وی کتاب «هوپ- هوپ‌نامه» اثر «میرزا علی‌اکبر طاهرزاده- صابر» را از الفبای سیریلیک به خط رایج در ایران برگردانده و به چاپ رسانده است.
از اشعار «ترکی» و «فارسی» وی نیز دو کتاب به نام‌های «جیزیغیندان چیخما بالا» و «جولو- جولویه قالمادی» منتشر شده که بلافاصله در نخستین ماه‌های بعد از چاپ، به فروش رسید و نایاب شد.
در حال حاضر نیز، ده‌ها داستان کوتاه طنزآمیز و بیشتر از دو هزار قطعه از اشعار طنز سیاسی- اجتماعی در انتظار چاپ و انتشار قرار دارند.
گفتنی است آخرین کتاب استاد آرش آزاد به نام «اوخو آت یایین گیزلت!» در سال ۱۳۹۰ منتشر شد.
وی با بسیاری از شاعران، نویسندگان و مترجمان مطرح عصر خود نیز ارتباط کاری و دوستانه داشت که از آن جمله می‌توان به مرحوم استاد یحیی شیدا، مرحوم کیومرث صابری، مرحوم عمران صلاحی و دیگران اشاره کرد.
استاد حمید آرش آزاد در جشنواره‌ آذربایجان‌شرقی در سال ۱۳۷۷ و یک بار در جشنواره‌ استان زنجان ۱۳۸۴، توانسته مقام اول رشته‌ «طنز» در میان طنزپردازان استان‌های زنجان، اردبیل، آذربایجان‌غربی، آذربایجان‌شرقی طی سال‌های ۷۷ و ۸۴ را به دست آورد و کسب چندین رتبه برتر مسابقات سراسری طنز، شعر، مقاله و جدول، از مهم‌ترین افتخارات این نویسنده پرکار و بی‌ادعا به شمار می‌رود.
همچنین در تیرماه سال ۱۳۸۹ و در جشنواره مطبوعات و خبرگزاری‌های شمال‌غرب کشور، استاد حمید آرش‌آزاد ضمن کسب مقام نخست رشته سرمقاله این جشنواره، به پاس سال‌ها خدمت در عرصه روزنامه‌نگاری، به عنوان پیشکسوت مورد تجلیل مسؤولان برگزاری این جشنواره قرار گرفت.
این استاد فقید سرانجام و پس از قریب به ۳۵ سال فعالیت فرهنگی و هنری در بیست و سوم مردادماه سال ۸۹ در اثر بیماری دار فانی را وداع گفت.

چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

رونمایی از فیلم مستند «یاد وخاطره‌ای از استاد حمید آرش آزاد»

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

رونمایی از فیلم مستند «یاد وخاطره‌ای از استاد حمید آرش آزاد»

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

رونمایی از فیلم مستند «یاد وخاطره‌ای از استاد حمید آرش آزاد»

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی