چئویرن: ایشیق
ترجمه: ایشیق
ایشیق
00:00
00:00

کنسرت جدید «عاشیق چنگیز» در «تالار وحدت» تهران

گروه موسیقی «دالغا» به رهبری هنرمند معروف آذربایجانی استاد عاشیق چنگیز مهدی‌پور کنسرت جدید خود را در تالار وحدت تهران برگزار می‌کند. در این کنسرت که با نام «وصل جانان ایسترم» برگزار می‌شود اجراهای جدید گروه موسیقی دالغا با تنظیم و آهنگسازی هنرمند نام‌آشنای کشورمان استاد چنگیز مهدی‌پور ارائه خواهد شد.
کنسرت «وصل جانان ایسترم» در دو سانس ۱۸ و ۲۱ روز چهارم اردیبهشت در تالار وحدت تهران به آدرس: خیابان حافظ- پایین‌تر از انقلاب- بلوار استاد شهریار برگزار می‌شود و فروش بلیط آن بصورت آنلاین و الکترونیکی هست. آدرس الکترونیکی تهیه بلیط برای کنسرت گروه موسیقی دالغا به قرار زیر می‌باشد:

https://www.iranconcert.com/

چنگیز مهدی‌پور در سال ۱۳۴۰ در روستای شیخ حسنلو از توابع شهرستان کلیبر در استان آذربایجان شرقی چشم به جهان گشود. وی از کودکی شیفته موسیقی بود و از محضر عمویش ععاشیق عین‌اللّه، که از اساتید معروف آن دیار بود بهره جست و با ساز قوپوز آشنا گردید.
عاشیق چنگیز مهدی‌پور در سال ۱۳۵۶ در تهران به یادگیری فنون موسیقی ادامه داد و چندین سال به فراگیری نغمات موسیقی تورکی و هنر عاشیقی پرداخت. وی همچنین از تکنیکهای جذاب استاد حسین اسدی در نوازندگی قوپوز بهره جست.
در سال ۱۳۶۲ در تهران در آموزشگاه موسیقی چنگ با فراگیری نتهای موسیقی به گردآوری، تحقیق و تألیف قطعات نت نویسی شده پرداخت.
مهدی‌پور در سال ۱۳۶۸ به تبریز بازگشت و در محضر استاد یحیی اسماعیل‌زاده تئوری موسیقی را فراگرفت .
وی کنسرت های متعدد بومی – عاشیقی را در شهرهای مختلف کشور و همچنین خارج از کشور اجرا نموده و شرکت در جشنواره موسیقی فجر و کسب دیپلم افتخار و لوح زرین در سال ۱۳۷۰ و مقام برتر تکنوازی در سال ۱۳۷۴ و دهها عنوان برتر کشوری را در کارنامه‌ی هنری خود دارد .
وی همچنین دریافت دیپلم افتخار از فستیوال موسیقی بین المللی فولکوریک جهانی در کشور اسپانیا در سال ۱۳۷۳، دریافت دیپلم افتخار از فستیوال کشور و عنوان تکنواز برگزیده در سال ۱۳۷۶، آهنگسازی و اجرای موسیقی فیلم “سارای ” ، دریافت لوح تقدیر بهترین آهنگ ساز از طرف داوران دهمین جشنواره کشوری تولیدات رادیو و تلویزیون در سال ۱۳۸۱، دریافت دیپلم افتخار از فستیوال موسیقی بین المللی فولکلوریک و جشنواره فیتور  و نشان درجه یک هنری کشور (معادل دکتری) را نیز در کارنامه‌ی هنری خود دارد. از تالیفات وی می‌توان به کتاب “مکتب قوپوز”، کتاب پژوهشی ”عاشیق های قدیم و جدید”،‌ کتاب “عاشیق هاوالاری” و همچنین تولید و اجرای ۵ کاست موسیقی اشاره کرد.

چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

کنسرت جدید «عاشیق چنگیز» در «تالار وحدت» تهران

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

کنسرت جدید «عاشیق چنگیز» در «تالار وحدت» تهران

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

کنسرت جدید «عاشیق چنگیز» در «تالار وحدت» تهران

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی