اوخوماق زامانی: 2 دقیقه

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
چئویرن: ایشیق
ترجمه: ایشیق
ایشیق
00:00
00:00

بو یازی‌نین سس فایلی هله حاضیرلانماییبدیر. بو یازی‌نی اؤز سسینیزله اوخویوب بیزه گؤندره بیلرسینیز.

TRAKHTOR.indd
کتاب ترکی- فارسی «قیرمیزی سئوگی»
قیرمیزی سئوگی همان عشق سرخ است

(بو یازی 1392ینجی ایل، سایتیمیزدا ان چوخ اوخونان اثرلردندیر.)

کتاب ترکی- فارسی «قیرمیزی سئوگی» که شامل 9 داستان کوتاه ترکی به همراه ترجمة فارسی هر یک از آن‌ها دربارة هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی‌ آذربایجان است، به قلم مرتضی مجدفر و توسط نشر امرود منتشر شد.

این کتاب که در ظاهری زیبا و شکیل به چاپ رسیده است، با متن اهداییة مؤلف به دو ز بان ترکی و فارسی آغازمی‌شود:«عشق سرخ تقدیم می‌شود به هواداران تیم فوتبال تراکتورسازی آذربایجان، که تمامی مضامین داستان‌های آن، عیناً یا با اندکی تغییر، از زندگی عاشقانة آن‌ها  برگرفته شده است.» سپس در بخش باشلانیش یا سرآغاز، مقدمه‌های ترکی و فارسی 3 صفحه‌ای کتاب را می‌خوانیم و آن‌گاه در بخشی که حئکایه‌لر یا داستان‌ها نام گرفته، 9 داستان اصلی کتاب (ابتدا متن ترکی هر داستان و بلافاصله متن فارسی همان داستان) قرار گرفته است. اکثر داستان‌ها، تقریباً در محیطی خارج از زمین فوتبال و در زندگی روزمرة هواداران اتفاق می‌افتد و قهرمانان داستان‌ها، طیف‌های گوناگونی از افراد جامعه، از کودکان تا جوانان، معلمان و زنان و حتی عاشیق‌های آذربایجان را دربرمی‌گیرد. به طوری که می‌توان گفت همة اقشار جامعه که جزو علاقه‌مندان تیم فوتبال تراکتور هستند، در این کتاب حضور دارند.‌

پس از متن اصلی کتاب و داستان‌های ترکی و ترجمة آن‌ها، سه ضمیمه به کتاب افزوده شده است که هر سة آن‌ها فارسی است. در ضمیمة نخست با تاریخچة باشگاه فوتبال تراکتورسازی تبریز از سال 1348 تاکنون آشنا می‌شویم. در این ضمیمه رویدادهای باشگاه در ادوار گوناگون، بازیکنان، مربیان، هواداران،القاب، شعارها، نتایج و… به تفصیل شرح داده می‌شود. سپس سرود رسمی باشگاه، همراه با توضیحات کامل در مورد چگونگی ساخت سرود به همراه متن ترکی آن در ضمیمة دوم آورده‌شدهاست و در ضمیمة سوم با برخی از وبگاه‌ها، وبلاگ‌ها و پایگاه‌های اطلاع‌رسانی دربارة تیم فوتبال تراکتورسازی تبریز آشنا می‌شویم. پایان‌بخش کتاب نیز تشریح زندگینامه و آثار مؤلف اثر، دکتر مرتضی مجدفر است. از این بخش در‌می‌یابیم که تاکنون از مؤلف عشق سرخ، علاوه بر مقالات علمی و پژوهشی و نیز تحقیق‌های مختلف، قریب به 60 اثر به زبان‌های فارسی و ترکی به چاپ رسیده است و جالب این که اکثر این آثار در حوزة مدیریت آموزشی، فرآیندهای یاددهی- یادگیری و مباحث مرتبط با تعلیم‌وتربیت است.

مؤلف اثر در مقدمه آورده است: «تراکتور، فوتبال را با فرهنگ درآمیخته است و آن را هم‌تراز با هویت و دارایی معنوی انسان‌ها پیش می‌برد. ما با تراکتور هیجان، شادی، عشق، یکپارچگی، فرهنگ و هویت ملی را جست‌وجو می‌کنیم.»

این اثر نخستین کتاب در حوزة مطالعات فرهنگی فوتبال در ایران است که با زبان روایی و با واقعیت‌هایی برگرفته از زندگی روزمرة مردم، بعد فرهنگی ورزش، به‌ویژه فوتبال پرگستره را بازنمایی می‌کند.

 قیرمیزی سئوگی در 96 صفحه و به قیمت 3300 تومان منتشر شده است. علاقه‌مندان برای دریافت این کتاب از چهارگوشة کشور می‌توانند با شماره تلفن 88345217-021 تماس بگیرند.

اشتراک گذاری در print
چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *