بوگون چهارشنبه 25 فروردین 1400 ساعات 17:25
ایشیق 1
آذربایجان معلم‌لری و تحصیل مساله‌سی
ایشیق 2

آذربایجان قفه‌خانالاری

ایشیق 3

آذربایجان و مهاجرت مساله‌سی

ایشیق 4
آذربایجان توی‌لاری

kart-hediye-1
نشست گروه شهر انجمن جامعه شناسي ايران در مورد زلزله آذربایجان

همايش پزوهش اجتماعي در روزهاي سه شنبه و چهارشنبه 5 و 6 دي ماه با موضوع ويژه جامعه شناسي مردم مداردر محل خانة انديشمندان علوم انساني، خيابان استاد نجات اللهي،تقاطع ورشوبرگذار مي شود .گروه شهر انجمن جامعه شناسي ايران افتخار دارد كه در اين همايش سه نشست برگذار مي كند. جزئيات نشست ها و برنامة آنها به دنبال مي آيد:

سه شنبه 5 دي ماه 1391 ،ساعت 16 تا 30/ 17 سالن خيام

موضوع: جامعه شناسي مردم مدار و زلزله ارسباران

اين نشست اختصاص دارد به مشاهدات ميداني و يافته هاي دست اول برخي فعالان اجتماعي از رويدادها و نحوه مديريت بحران زلزله ارسباران. آنان يا در منطقه زلزله زده مقيم بوده و يا از روزهاي نخست در آن حضور داشته اند.

  • آقاي جعفر خضوعي روزنامه نگار، فرهنگي و كارشناس ارشد جغرافيا كه جزئيات رويدادهاي پس از زلزله را در نشريه “گويا”ي اهر مستمرا انعكاس داده است، در سخنراني خود با عنوان « حادثه زلزله و مخاطره غفلت ها در ارسباران » به بررسي مجموعه غفلت هاي پيش از زلزله مي پردازد كه منطقه را مستعد آسيب پذيري در برابر زلزله كرده و مسائلي چون مهاجرت ها و كاهش اميد اهالي براي ماندن در منطقه را به وجود آورده است.
  • آقاي زين‌الدين هريس نژاد، كشاورز و زنبور دار اهل و ساكن هريس، كه از همان دقايق اول وقوع زلزله در صحنه هاي امداد و نجات حضور فعال داشته، در سخنراني خود « كمك هاي مردم وگروه هاي مردم نهاد؛ قوت ها و ضعف ها » عملكرد نيروهاي مردمي و سمن ها(سازمان هاي غير دولتي ها ) را در مديريت بحران زلزله ارسباران ارزيابي مي كند و به عوامل بازدارنده در مديريت بحران زلزله ارسباران مي پردازد.
  • خانم شري نجفي، مدير انجمن ياري كودكان در معرض خطر، در سخنان خود با عنوان ” نقش كمكهاي مردمي در مديريت بحران زلزله ارسباران با تاكيد بر عملكرد انجمن ياري كودكان در معرض خطر”، عملكرد سازمان هاي غير دولتي و دولتي در مديريت بحران زلزله ارسباران را بررسي و نقد مي كند و مشكلاتي را كه بر سر راه تعامل اين دو وجود دارد شرح مي دهد. سپس به فعاليت هاي خود در ارائه طرح ايمن سازي حدود 50 روستا در زمينه پيشگيري هاي آتش سوزي، مسائل بهداشتي كودكان و مادران و مسائل زيست محيطي و نيز طرح تجهيز تنور و حمايت از زنان بافنده قالي اشاره خواهد داشت.
  • آقاي محمد ايران منش، مدرس مدعو دانشگاه تهران و پژوهشگر مستقل مديريت بحران زلزله نيز در سخنراني “در مديريت بحران زلزله ارسباران از بم چه آموختيم » با توجه به مطالعات خود در مستندنگاري رويدادهاي زلزله بم و براساس مشاهدات و مصاحبه هاي خويش، در منطقه زلزله زده ارسباران، نشان خواهد داد كه از تجارب مديريت بحران بم چه مقدار درس آموزي شده بود و از اين آموخته ها تاكنون چقدر در مديريت بحران زلزله ارسباران استفاده شده است.

 

سه شنبه 5 دي ماه 1391 : ساعت 30/17 تا 30/19، سالن خیام

پژوهش در جامعه شناسي شهري

در اين نشست 6 مقاله ارائه خواهد شد به شرح زير:

1-      ضعف عقلانيت اجتماعي و شهر ايراني امروز/ دكتر پرويز اجلالي

2-      مردم و ادارة امور شهرها: بررسي تجارب شهرداران افتخاري محلات/ دكترحسين ايماني جاجرمي، سيد حميد وقفي

3-      تداوم تعاملات جامعه شناسي و برنامه ريزي شهري: بستر توسعة پژوهش هاي نظري و كاربردي شهري/ دكتر يعقوب موسوي

4-      پيوند آموزش، پژوهش و اجرا در شهر سازي/ مهندس احمد سعيد نيا

5-      كنشگري فضا: نقش ميدان آزادي تهران در راه پيمايي هاي سه دهة اخير/ مهندس بختيار لطفي

6-      آسيب شناسي پژوهش هاي كاربردي شهري در حوزه مديريت شهري/ مهدي متوسلي

 

چهارشنبه 6 دي ماه 1391صبح، سالن خيام 30/10 تا 15 /12:

زلزله ارسباران از چشم دوربين

در اين نشست فيلم مستند پژوهشي كه توسط آقاي بهرنگ محمدي و همكارانشان در شركت نقش كليك دربارة زلزله ارسباران و مسائل مربوط به آن ساخته شده به نمايش در مي آيد و سپس مقاله تحقيقي ايشان در همين مورد هم قرائت خواهد شد . بخش آخر نشست نيز به بحث وگفتگو اختصاص يافته است

  • نمايش فيلم: زلزله ارسباران از چشم دوربين
  • ارائه مقاله: بررسي وضعيت روستاهاي زلزله زده اهر، ورزقان و هريس درآذربايجان شرقي بهرنگ احمدي ، آرش حيدري،اختاي حسيني، داريوش محمدي مجد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *