اوخوماق زامانی: 2 دقیقه

اشتراک گذاری در facebook
اشتراک گذاری در twitter
اشتراک گذاری در whatsapp
اشتراک گذاری در telegram
اشتراک گذاری در email
چئویرن: ایشیق
ترجمه: ایشیق
ایشیق
00:00
00:00

بو یازی‌نین سس فایلی هله حاضیرلانماییبدیر. بو یازی‌نی اؤز سسینیزله اوخویوب بیزه گؤندره بیلرسینیز.

IMAGE634691799521086181
گونتر گراس، نویسنده نامی آلمان در گذشت

گونتر ویلهلم گراس (به آلمانی: Günter Wilhelm Grass)، نویسنده نامی آلمان در سن ۸۷ سالگی در بیمارستانی در لوبک، در شمال آلمان در گذشت. او داستان‌نویس، شاعر، نمایشنامه‌نویس، مجسمه‌ساز و نقاش بود، اما بیشتر به دلیل فعالیت‌های ادبی و روشنفکرانه‌اش شهرت جهانی یافت. “طبل حلبی” اولین رمان او در سال ۱۹۵۹ منتشر شد و نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. جایزه نوبل ادبی ۱۹۹۹ به آوازه‌ی جهانی شده‌ی او دامن زد. گراس در بیش از نیم قرن فعالیت ادبی چندین جایزه معتبر دریافت کرد.”موش و گربه”، “سال‌های سگی”، “در حال کندن پوست پیاز” و “آخرین رقص” عناوین شماری از رمان‌های اوست.
گونتر گراس گذشته از فعالیت های ادبی و هنری کنشگری سیاسی و روشنفکری متعهد بود و خود را نسبت به جهانی که در آن می زیست مسئول می دانست. دفاع از نویسندگانی که دولت‌ها آنها را زیر فشار یا مورد تهدید قرار می‌دادند و نیز مخالفت با سانسور و محدودیت آزادی بیان بخشی از فعالیت‌های او به مثابه‌ی روشنفکر بود. مجله ی سیسرو در سال ۲۰۱۳ او را “روشنفکر درجه یک آلمانی زبان” خواند.
گونتر گراس بازتاب صدای نسلی از آلمان‌ها بود که در زمان سلطه نازیسم بزرگ شده بودند. او خود را روایتگر تاریخ از نگاه پایین‌دستی‌ها می‌دانست. وی با رویکردی معترضانه و هشداردهنده همواره در تمام رویدادهای مهم سیاسی و ادبی آلمان حضور مؤثر داشت. در سال ۱۹۹۹ که گراس برنده جایزه نوبل ادبیات شد، آکادمی نوبل سوئد هنگام اعلام نام او، داستان‌هایش را تصویرگر چهره فراموش شده تاریخ خواند. یادش گرامی!

اشتراک گذاری در print
چاپ

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *