چئویرن: ایشیق
ترجمه: ایشیق
ایشیق

zeynabpasha

ایضاح:
عکس زینب پاشا و برخی از یاران وی یعنی” یوز باشی خاور و نایب کلثوم ” حدودا از اوایل دهه ی ۱۳۸۰ شمسی توسط “سازمان اسناد و کتابخانه ملی – مدیریت شمال غرب ( تبریز) ” در اختیار محققان قرار گرفت . در سال ۱۳۸۲ محقق گرانقدر آقای رحیم رئیس نیا در مقاله ای که در ” ماهنامه کلک ، دوره جدید، شماره۲۱، تهران، مهر و آبان ۱۳۸۲” در مورد زینب پاشا نوشت، از تصویر زینب پاشا نیز در مقاله مذکور استفاده نمود. روانشاد استاد عبدالحسین ناهیدی آذر که در مورد زینب پاشا این قهرمان نامدار تاریخ آذربایجان ، از اشخاص بسیار مطلع بشمار می رفت، در سال ۱۳۸۴ از این عکس بر روی یکی از جلدهای کتاب خود تحت عنوان ” سه مبارز مشروطه” همراه با دو مبارز دیگر آذربایجان یعنی ” امیر حشمت نیساری” و “نوراله خان یکانی” که توسط انتشارات اختر تبریز به چاپ رسیده بود، استفاده کرد. در همان سالها به درخواست و سفارش سازمان میراث فرهنگی و گردشگری استان آذربایجان شرقی و براساس همین عکس، مجسمه ای از زینب پاشا توسط هنرمند معروف ” آقای احد حسینی” ساخته شد و در موزه ” خانه مشروطه تبریز” جهت بازدید عموم قرار داده شد. نگارنده این سطور (مجید عموزین الدینی ) نیز در کتاب ” زینب پاشا” که در سال ۱۳۸۸ شمسی توسط انتشارات اختر تبریز منتشر گردید، از این تصویر بر روی جلد کتاب خود استفاده نمودم. در سالهای اخیر در سایت ” دنیای زنان در عصر قاجار” وابسته به دانشگاه هاروارد ، نمونه ای دیگر از این عکس با عنوان ” چهار زن” منتشر گردید، نامگذاری این عکس به این عنوان یعنی ” چهار زن” به این علت بود که کارشناسان سایت مذکور نتوانسته بودند صاحبان این عکس ها را بدرستی مورد شناسایی قرار دهند، اما بعدها دست اندرکاران سایت مذکور جبران این مسئله را نموده و در ذیل عکس و در یک” یادداشت ” ، توضیحاتی در مورد انتساب این عکس به “زینب پاشا و برخی از یاران” وی آوردند. در مورد این عکس همچنین بنگرید: ” فصلنامه گنجینه اسناد، ویژه نامه یکصدمین سالگرد نهضت مشروطیت، شماره ۶۲، سال ۱۶، تابستان ۱۳۸۵، ص۱۰۱، تهران: سازمان اسناد و کتابخانه ملی ایران”.
لازم به ذکر است که این عکس از آرشیو “سازمان اسناد و کتابخانه ملی – مدیریت شمال غرب ( تبریز) ” می باشد. با تشکر از استاد حسن اسودی کارشناس سازمان مذکور در تبریز که این عکس را سالها پیش در اختیار نگارنده این سطور قرار دادند.

با احترام: مجید رضازاد عمو زین‌الدینی
***

عزیز و حؤرمتلی اوخوجولار!
ادبیات و اینجه‌صنعتیمیزله علاقه‌دار هر هانکی بیر خاطیره‌لی شکیل و یاخود سندینیز وارسا، “ایشیق” سایتی اونلاری اؤز آدینیزا یایماغا حاضیردیر. لطفا گؤندره‌جه‌یینیز خاطیره‌لی شکیل و سندلره دایر لازیمی ایضاحات یازماغی اونوتمایین!

حؤرمتله: ایشیق

 

چاپ

4 پاسخ

  1. من یکی از نوادگان خاندان یوزباشی هستن . خاور یوز باشی که در تصویر هست یه برادر به نام جسن یوزباشی داشته که برادرش از همرزمان و یاران نزدیک باقرخان بوده

  2. لطفا در اظهار نظر در مورد اسناد وتصاویر تاریخی بیشتر دقت فرمایید.انتساب این عکس به زینب پاشا ویارانش مورد تائید مراکز علمی ومعتبر بوده ودر ذیل عکس در سایت ایشیق نیز به قسمتی از این مستندات اشاراتی شده است .جناب «ابراهیمی »آیا شما به فصلنامه معتبر «گنجینه اسناد ،شماره ۶۳ ،سال۱۶ ،تابستان ۱۳۸۵،ص۱۰۱، تهران ، سازمان اسناد وکتابخانه ملی ایران » مراجعه کرده اید تا ببینید که این فصلنامه که اصولا کارش بصورت تخصصی با اسناد است ، انتساب این عکس را به زینب پاشا ویارانش مورد تائید قرار داده است ؟ منظورتان از نوازنده خطاب کردن صاحبان این تصاویر چیست! در کدام سایت چنین حرفی زده شده است ، اگر منظورتان سایت «دنیای زنان در عصر قاجار » است ، این سایت که بعدا ،با توجه به دلایل وشواهد متقن به اشتباه خود پی برده ویادداشتی در جهت انتساب این عکس به زینب پاشا ویارانش در ذیل عکس آورده است ،که الان نیز این توضیحات قابل رویت می باشد ،آیا جنابعالی آن توضیح ویادداشت را در سایت مذکور ملاحظه نکرده اید ؟ یا دیده اید وکتمان می کنید؟لطفا بیشتر دقت کنید وبا سند قابل قبول اظهار نظر نمائید.

  3. این تیپ زنان غیور و جسور شجاع را چه بنامیم ؟… لوطی ، عیار و یا یاغی و عصیانگر ؟ !… همه این القاب باضافه شیر زن قهرمان شامل زینب پاشا و یارانش مورد پسند می تواند باشد ؛ در عصری که شمشیر دو لبۀ مردسالاری ودین سالاری حیات زن را تاریکتر و تاریکتر ساخته این زنان شیرمرد آذربایجانی خودی نشان می دهند و سیمای واقعی زن را بنمایش میگذارند !.

  4. با سپاس و تشکر از مسئول محترم سایت ایشیق و سایر دست اندرکاران این سایت پژوهشی – علمی . همانا این خدمات علمی و فرهنگی شما عزیزان در این سایت ارزشمند ، روزگاری بعنوان برگ زرینی در صفحات تاریخ آذربایجان به یادگار خواهد ماند. از اینکه بزرگواری نموده و مطالب اینجانب را در سایت خود منتشر می کنید، از شما بی نهایت سپاسگزارم. امیدوارم همواره سلامت بوده و در کارهای فرهنگی خود موفق باشید.
    ارادتمند: مجید رضازاد عموزین الدینی – تبریز ۳۰/۷/۹۴

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

خاطیره‌لی شکیل: «زینب پاشا» و یولداشلاری

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

خاطیره‌لی شکیل: «زینب پاشا» و یولداشلاری

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی

خاطیره‌لی شکیل: «زینب پاشا» و یولداشلاری

ایشیق
www.ishiq.net

آذربایجان ادبیات و اینجه‌صنعت سایتی